Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Sveriges modernaste restaurangskola
På Restaurangskolan i Ängelholm får du en kvalitetsutbildning. Programmet är något för dig som vill jobba med människor och har ett intresse för mat och dryck samt tycker om att skapa vackra måltidsmiljöer.
Vi har valt att inrikta oss helt på en restaurangutbildning som förbereder dig på att jobba som kock, kallskänka och servitör. Vi är specialiserade på denna typ av utbildning och våra lärare har lång erfarenhet från branschen. Dessutom har vi ett väl utvecklat samarbete med flera av de bästa krogarna i Nordvästra Skåne och du har även möjlighet till praktik på andra ställen i Sverige och utomlands. Mycket tack vare praktiken och det goda samarbetet ligger vi ständigt i topp när det gäller att våra elever får jobb efter avslutad utbildning.
I gästrestaurangen tillagar och serverar vi lunch till våra gäster under högt tempo. Ett par kvällar per termin har vi temakvällar med attraktiva menyer av högsta klass. De dagar restaurangen inte är öppen ägnas åt fackteori och kärnämnen.
Augusti 2010 flyttade vi in i helt nyrenoverade lokaler med ny utrustning vilket innebär att vi kan ge våra elever en av Sveriges modernaste restaurangutbildningar. Det gör att du som elev får en verklighetstrogen utbildning vilket upplevs som positivt hos arbetsgivarna när du sedan ska söka jobb.
Vi ger våra elever en grundlig utbildning där du får pröva på alla arbetsmoment både i köket och i serveringen.
Restaurangskolans inriktning är
- Kök och servering, som utbildar dig till färdig kock eller servitör
En dag på Restaurangskolan kan se ut så här:
08.30 Undervisningen startar med receptgenomgång och arbetsfördelning
09.15 - 12.00 Intensivt förberedelsearbete inför lunchen
12.00 De första gästerna anländer till vår matsal. Nu är tempot högt. Maträtterna som gästerna beställer ska tillagas och serveras av dig och dina kamrater
14.00 Nu har restaurangen stängt och du får själv äta
14.30 Städning och eftersysslor tar vid innan en sammanfattning och utvärdering av dagens arbete
För mer information och studiebesök:
Sigrid Helgason, Studie- och Yrkesvägledare
Telefon: 0431 – 877 12

Vill du se hur vi jobbar är du välkommen att höra av dig till Per Wikström på
0431-40 26 10 för att bestämma en tid.
Välkommen till programmet som ger dig världen som arbetsfält!
Sidan granskad den 14 mars 2012.