Trygghetsvärdar ökar närvaron på stan efter tisdagens skjutning i Örebro

Tisdagen den 4 februari miste ett tiotal personer livet efter en skolskjutning i Örebro. Det är en händelse som kan skapa oro och en känsla av otrygghet i hela samhället.
Ängelholms kommun hanterar och möter oron genom att arbeta för ökad trygghet, genom dialog och samarbete. Kommunens trygghetsvärdar rör sig ute på stan och på skolorna, och har regelbunden kontakt med både skolpersonal och fältarbetare. Trygghetsvärdarnas uppdrag är att vara närvarande, stötta och finnas där de behövs.
Trygghetsvärdarnas arbete med ökad närvaro och synlighet på skolor och bland allmänheten, pågår till och med lunchtid på fredag den 7 februari.
Barn- och elevhälsans psykologgrupp har skickat ut stödmaterial till utbildningsverksamheternas personal om hur man kan prata med barn i en kris och vart man kan vända sig för stöd.
Ängelholms kommun vill visa sitt varmaste stöd och sympatier för de drabbade i Örebro. Därför flaggar vi på halv stång idag, den 5 februari.
Tänk på att vara källkritisk och sprid inte obekräftad information
Det är viktigt att vara källkritisk och undvika spekulationer och rykten när fasansfulla brott sker i samhället. Dela inte bilder eller information som inte är bekräftade av myndigheter.
Ängelholms kommun samverkar med andra myndigheter och omvärldsbevakar för att fånga upp om det sprids felaktig information. På Krisinformation.se kan du läsa bekräftad information:
Sidinformation
- Publicerad:
- 2025-02-05
Fick du hjälp av informationen på sidan?
Med din feedback gör vi webbplatsen och informationen bättre.