Kristian II:s väg avstängd norr om rondellen vid Klippanvägen
Publicerad:
Senast uppdaterad:
- Påbörjas:
- 2026-04-20
- Avslutas:
- 2026-08-21 07:30
Kommunen bygger nya gång- och cykelvägar längs Kristian II:s väg mellan Klippanvägen och Storgatan. Därför stängs sträckan av i etapper från 20 april till slutet av augusti.
Trottoarerna ska breddas för att rymma både gång- och cykelbanor på hela sträckan mellan rondellen vid Klippanvägen och Storgatan i höjd med Rebbelberga skola.
Bygget sker i fyra etapper men innebär också att delar av Kristian II:s väg stängs av helt under arbetet. Följ orange skyltning på plats.
Etapp 1, från vecka 17-26
Vägen är avstängd från Klippanvägen upp till Ymersgatan. Det innebär att utfarten från Heimdallgatan är stängd. Det går inte att nå Circle K-macken från Kristian II:s väg till en början, men så snart det är möjligt flyttas avspärrningen norrut för att göra infarten tillgänglig igen.
Trafiken leds om, busslinje 1 och 3 påverkas.
Etapp 2, från vecka 24-35
Kristian II:s väg är avstängd mellan Heimdallgatan och Ymersgatan.
Trafiken leds om, busslinje 3 påverkas.
Etapp 3 och 4, vecka 25-35
I etapp 3 är Kristian II:s väg avstängd mellan Ymersgatan och Västra Kungsgårdsgatan.
I etapp 4 är Kristian II:s väg stängd från strax söder om Västra Kungsgårdsgatan till Storgatan. Det går inte att köra in på Västra Kungsgårdsgatan under sommarlovet (13 juni-18 augusti).
Trafiken leds om via Ymersgatan och Storgatan, busslinje 3 påverkas.
Övrig information
Arbetet ska vara klart innan skolstart hösten 2026. Håll koll på aktuell skyltning för omledningar, och på Skånetrafikens webbplats för hur busslinjerna påverkas.
Sidinformation
- Senast publicerad:
- 2026-08-20
Fick du hjälp av informationen på sidan?
Med din feedback gör vi webbplatsen och informationen bättre.