Renovering av dag- och spillvattenledningar i Hjärnarp

Publicerad:
Senast uppdaterad:

Påbörjas:
2026-06-29 07:00
Avslutas:
2026-07-01 12:00
Avslutad

Under vecka 27 utför kommunen ledningsrenovering, relining, av dag- och spillvattenledningar i Hjärnarp. Arbetet kräver inte att vi gräver i marken men det kan innebära mer trafik i området.

Det är entreprenören Aarsleff som på uppdrag av Ängelholms kommun är på plats och utför själva reliningen. Arbetet utförs i huvudsak på ledningar som ligger i åkermark, det innebär också att lastbilar kan vara uppställda på åkermark, längs Werjes väg, på Hjärnarpsvägen och Allmänna gränd/Munkvägen.

Renoveringen görs med en schaktfri metod, vi gräver alltså inte i marken.

Under renoveringen kan en lukt av polyesterplast uppstå. Den kan komma in genom ventilationen men kan vädras ut efter att entreprenören är klar på arbetsplatsen. Aarsleff behöver inte ha tillgång till någon av fastigheterna vid arbetet.

Under denna vecka utförs även förberedande arbete med att anlägga körbara vägar i åkermarken, detta för att möjliggöra körsel av arbetsfordon.

Tidsplan från entreprenören

Måndag 29 juni kl. 07:00-22:00: Munkvägen

Tisdag 30 juni kl. 07:00-22:00: Hjärnarpsvägen

Sidinformation

Senast publicerad:
2026-06-24