Klitterhus och Tullakrok: Två nya bryggor i Rönne å

En datoranimerad bild på en brygga med flera sittplatser, ramp och god umgängesyta. Bild.

Projektfakta

Projektledare: Cajsa Holmåker

Tidplan: Juli - december 2026

Beskrivning av projektet

Vad ska vi göra?

Vi ska bygga två nya bryggor i Rönne å – en vid Tullakrok och en nära Klitterhus grusparkering. Bryggorna ska vara öppna för allmänheten och bidra till ökad tillgänglighet till å-rummet, både från land och vatten. Samtidigt förbättrar vi belysningen i området.

Vilket syfte har projektet?

Syftet med projektet är att skapa attraktiva och tillgängliga platser för vistelse, rekreation och verksamhet längs ån. Bryggorna utformas för att kunna användas av allmänheten året runt och bli naturliga platser för umgänge. Båda bryggorna får tillgänglighetsanpassade delar samt gångar ner till bryggorna.​

I samband med detta förbättras även belysningen i området för att skapa en tryggare miljö.

Under vilken tid kommer projektet att pågå?

Projektet startar i början av juli och planeras vara färdigt december 2026.

Hur påverkas jag?

Vid Klitterhus kommer gångvägen intill ån vara avstängd under byggtiden. Vid Tullakrok kommer en del av gräsytan vara avstängd. Viss byggtrafik kan förekomma ner till Tullakrok.

Sidinformation

Senast publicerad:
2026-09-23