Fotoarkiv med Ängelholmshistoria
Under 1950- och 60-talen tog fotografen Harry Augustsson bilder på tidstypiska och viktiga händelser i Ängelholm. Nu gör vi fotona tillgängliga digitalt och de ger en unik inblick i kommunens historia.
Harry Augustsson var verksam som fotograf i Ängelholm från 1940-talet till sin bortgång 1970. Augustsson lämnade efter sig många negativbilder ifrån 1950- och 60-talen, som donerades till kommunen.
Fotona är nu skannade och delvis identifierade, och vi kommer publicera dem efter hand i ett digitalt fotoarkiv så att vi alla ska kunna ta del av minnen ifrån ett tidigare Ängelholm.
Förstora bildenUngdomar spelar hockey på lergraven som fanns där Tegelgårdens förskola numera ligger. 1955.
Förstora bildenBilkårister på mekanikerkurs på Bildeve, som låg nära Karl XVs bro. 6 mars 1958.
Förstora bildenStortorget mot norr, med torghandel. Bakom planket skymtas Olanders trädgård, Tingshuset och Smedjegatan. Ca 1960.
Förstora bildenBröderna Åkesson, klädda i kostym, inviger sitt nya snabbköp "Åkessons livs" på Storgatan 72.1964.
Sidinformation
- Senast publicerad:
- 2025-07-18
Fick du hjälp av informationen på sidan?
Med din feedback gör vi webbplatsen och informationen bättre.