Nu flyttar elever och personal in i nya Skillingeskolan

Fasadskylt Skillingeskolan. Foto.

Snart börjar nästan 600 barn i den helt nybyggda Skillingeskolan. En modern låg- och mellanstadieskola i Munka Ljungby, och den 25 augusti firar vi den nya skolan med en festlig invigning!

Äntligen är det dags att flytta in i den helt nybyggda Skillingeskolan i Munka Ljungy. Här finns plats för cirka 600 elever från förskoleklass till årskurs 6. Personal och elever, förutom de som nu börjar f-klass, kommer från Toftaskolan som från och med nu blir en renodlad högstadieskola.

Unikt att få vara med hela vägen

Petra Johnsson Jähnke är tillsammans med Cecilia Larsson rektor på Skillingeskolan. Hon är stolt och förväntansfull och beskriver situationen som unik:

– För både eleverna och för många av oss i personalen är detta första, och kanske enda gången vi får uppleva att vara med hela vägen från tanke och spadtag, genom byggprocess och inflyttning till en helt ny skola. Här har både barn och vuxna fått vara med och påverka vilka funktioner som är viktiga för att vi ska nå våra mål och vår vision, säger Petra Johnsson Jähnke.

Hon understryker hur väl alla samarbeten har fungerat, med arkitekten, med Peab och med Ängelholmslokaler. Både lokaler och utomhusmiljöer är väl genomtänkta, i allt från form och färg till funktion. Petra Johnsson Jähnke nämner särskilt skolbiblioteket i två plan med en stor lästrappa som leder mellan planen.

– Här kan man sitta och läsa men också ha stora samlingar, säger hon.

– Jag är glad och stolt över alla som gjort ett så bra jobb under resans gång och jag ser fram emot att vi snart är på plats. Som vi har längtat! säger Petra Johnsson Jähnke.

Ny skola en investering för framtiden

Hon får medhåll av Sven-Ingvar Borgqvist, M, ordförande i Familje- och utbildningsnämnden.

– Att vi nu kan öppna dörrarna till en ny, modern grundskola betyder mycket! På så sätt stärker vi Ängelholms kommun, och framförallt byn Munka Ljungby med omnejd, som en trygg och attraktiv plats att leva, bilda familj och växa upp på. Om ett år står ytterligare två nya skolor klara, och det ser jag också väldigt mycket fram emot, säger Sven-Ingvar Borgqvist

Upprustad cykeltunnel och sänkt hastighet

Till skolan finns en cykeltunnel som blir mångas väg till skolan. Tunneln har rustats upp med ny belysning och nya skyltar har satts upp som visar vägen till tunneln. Under första skolveckan kommer det att finnas trafikvärdar på plats som hjälper till med att visa vägen.

Från och med 18 augusti skyltar Trafikverket om sträckan längs skolan där hastigheten sänks till 40 km/h.

Sidinformation

Senast publicerad:
2026-08-17